ul. Wigury 12a, 90-301 Łódź
Dokumenty nastroju i piękna chwili

„Krajobraz w obiektywie” – tak zatytułowana jest wystawa fotograficzna organizowana przez Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK im. Waldemara Dońca w Łodzi oraz Oddział Warszawski PTTK, a której inauguracja zaplanowana jest w połowie października, w Galerii W-Z przy ruchomych schodach przy Trasie W-Z w Warszawie.

kolejnych miesiącach (listopad–grudzień) wystawę będzie można obejrzeć m.in. w domach kultury w Wołominie i Konstancinie-Jeziornej, na Sejmiku Krajoznawczym w pałacu w Chrzęstnem, w biurze ZG PTTK w Warszawie oraz wilii Teschemachera, siedzibie CFK PTTK w Łodzi.

Na ekspozycję składa się kilkadziesiąt fotografii pochodzących z archiwum CFK, a także współczesne zdjęcia wykonane przez fotografów działających przy Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK Oddział Ziemi Wałbrzyskiej i Oddział Chorzów, klubach fotograficznych PTTK, klubach przewodników turystycznych (oddziały w Sopocie, Białymstoku oraz Jeleniej Górze).

Fotografia krajoznawcza od zawsze była czymś więcej niż tylko próbą odtworzenia, dokumentowania rzeczywistości. W początkowych latach była sposobem na kształtowanie postaw patriotycznych, promowała dziedzictwo kulturowe naszego kraju. Była narzędziem mającym na celu rozbudzić miłość do ojczyzny, ukazać jej piękno i kierunki zachodzących przemian. Podobnie dzisiaj, nie wystarczy tylko nacisnąć migawkę. Fotografia ma zachwycać swoją formą, budzić emocje, zachęcać do eksplorowania własnego otoczenia. Zdolny fotograf poprzez swoje doświadczenie, wrażliwość, indywidualne spojrzenie na świat potrafi uchwycić w kadrze to, co nieuchwytne, nastrój, piękno chwili: ciepło zachodzącego słońca czy zapach wiatru.

Serdecznie zapraszamy w tę fascynującą podróż, gdzie naturalny krajobraz gór, pól uprawnych, lasów, nadmorskich krain miesza się z tkanką miejską. Gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością.